31 | 08 | 2015
Wentylacja - podstawy dla każdego.
Wpisał AgnieszkaSz   
Poniedziałek, 23. Marzec 2009 16:02

 Jakie są rodzaje wentylacji?

 Zależnie od oczekiwań oraz możliwości finansowych każdego z nas istnieje możliwość zastosowania różnych systemów wentylacyjnych. Między innymi rozróżnia się wentylację naturalną, czyli grawitacyjną, mechaniczno-wywiewną oraz nawiewną, wentylację nawiewno-wywiewną i wentylację kombinowaną-hybrydową.

 

hełmkomina wentylacyjnego
 
Fot.1 Nakładka na komin wentylacyjny dla wentylacji grawitacyjnej. 

Wentylacja naturalna jest najpopularniejsza i najtańsza. Po prostu zanieczyszczone powietrze jest wywiewane przez kanały wywiewne w pomieszczeniach poprzez podciśnienie wywołane siła wiatru na zewnątrz domu. Świeże powietrze dostaje się poprzez nieszczelności w oknach, drzwiach i przegrodach budowlanych. Niestety nowoczesne technologie zapewniają niezwykle szczelne budynki, przez co naturalna możliwość nawiewu świeżego powietrza jest niezwykle ograniczona, prawie niemożliwa. Wręcz przeciwnie, następuje odwrócenie ciągu w przewodach wentylacyjnych i powietrze zamiast wywiewać jest zasysane do pomieszczeń. Wtedy też dodatkowo stosuje się nawiewniki powietrza lub nasady kominowe. Na sprawność wentylacji naturalnej wpływają też warunki pogodowe, różnica temperatur, kształt dachu, wysokość komina itp.

 

Nakładka komina wentylacyjnego
 
Fot.2 Następna nakładka na komin wentylacyjny dla wentylacji grawitacyjnej. 

 

Innym rodzaje jest wentylacja mechaniczna. Kategoria wywiewna zapewnia nawiew do pomieszczeń tak, jak przy wentylacji naturalnej przez okna lub drzwi lub dodatkowo przez nawiewniki. Z kolei wywiew następuje poprzez urządzenia mechaniczne, jak okapy w kuchnia bądź wentylatory w łazienkach. Najczęściej też tylko w tych pomieszczeniach jest ona stosowana. Okapów i wentylatorów tego typu nie wolno jednak stosować tak, gdzie są urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania i należy je podłączać do oddzielnego przewodu wentylacyjnego.

Nakładka komina wentylacyjnego inna
 
Fot.3 Jeszcze jedno zakończenie komina wentylacyjnego. 

 

Wentylacja mechaniczna nawiewna daje świeże powietrze za pomocą wentylatorów, a odpływ odbywa się w sposób naturalny, a więc odwrotnie, niż przy wywiewnej. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła jest skuteczniejszy i ekonomiczniejsze. Najważniejsze jest stworzenie centrali wentylacyjnej, rekuperatora, gdzie mieści się wymiennik ciepła, wentylatory nawiewny i wyciągowy, a także filtry powietrza.

Wentylacja hybrydowa łączy w sobie elementy wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Gdy na zewnątrz są dobre warunki dla wentylacji naturalnej, wtedy ona tylko działa, a gdy warunki się pogarszają, rozpoczynają pracę urządzenia do wentylacji mechanicznej.

 

Coś o kominach i kanałach wentylacyjnych

Zadaniem kominów wentylacyjnych jest przede wszystkim odprowadzenie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Stopień poprawności działania wentylacji w głównej mierze zależy od jakości użytych materiałów oraz staranności wykonania poszczególnych jej elementów. Nowoczesne technologie, które są obecnie stosowane, zapewniają niezwykle dokładne i szczególne wykonanie elementów budynków. Dotyczy się to również kominów i kanałów/przewodów wentylacyjnych.

Do ich budowy stosowane są między innymi pustaki ceramiczne, betonowe oraz bloczki sylikatowe. Niektóre fragmenty kominów oraz owych przewodów wykonywane są z metalu. Ważne jest, aby przewód wentylacyjny posiadał właściwie dobrany przekrój. Ma na to wpływ ilość powietrza, jaka ma być odprowadzana, wysokość przewodu, różnica temperatur wewnątrz i zewnątrz budynku. Minimalny dopuszczalny przekrój wynosi obecnie jedenaście centymetrów. Przewód wentylacyjny musi mieć taki sam przekrój na całej swojej długości. W miejscu, gdzie znajduje się, a przynajmniej ma się znajdować przewód przez strop, otwór mu być większy niż przekrój komina, a szczelina, która powstanie ma zostać dokładnie wypełniona niepalnym materiałem izolacyjnym. Wylot kominów ma zostać wyprowadzony ponad dach. Jednocześnie nie powinno się podłączać do jednego przewodu wentylacyjnego dwóch bądź więcej pomieszczeń, bo pogarsza to proces wentylacji. Jednocześnie przewody powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku.

Trochę o anemostacie

Należy mieć świadomość, że przewody wentylacyjne zakończone są zawsze kratkami wentylacyjnymi lub ewentualnie anemostatami. Praktycznie to jest właśnie jedyny widoczny element wentylacji, dlatego też powinien on zostać wykonany niezwykle estetycznie, a i jego dobór powinien służyć nie tylko jego funkcjonalności, ale i dopasowaniu do wystroju i charakteru wnętrza, w którym zostanie on umieszczony.

Dzieli się je na nawiewne bądź wywiewne. Pierwszy z tych anemostatów posiada możliwość regulowania wielkości i kierunku strumienia powietrza, które dostarczane jest do danego pomieszczenia. Z kolei anemostat wywiewny, drugi rodzaj, ma za zadanie regulować ilość powietrza usuwanego z pomieszczenia.

Ponadto wyróżnia się między innymi anemostaty okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Pierwsze z nich równomiernie rozprowadzają powietrze we wszystkie kierunki. Kwadratowe lub prostokątne dają możliwość rozprowadzania powietrza w jednym, dwóch, trzech bądź czterech kierunkach, zależnie od ustawienia. Często też dzieli się je na te wykonane z blach stalowych, plastiku, aluminium lub nawet drewna w różnych wymiarach. Mogą być one malowane proszkowo w różnych kolorach.

 

O odwrotnym ciągu kominowym

Niestety często można się spotkać z odwrotnym działaniem kominów wentylacyjnych, gdzie zamiast wywiewania następuje zasysanie powietrza z zewnątrz i wtłaczania go do danego pomieszczenia. Ma to związek między innymi z tym, że często w ich pobliżu znajdują się kominy spalinowe, dymne itp. Jest to niezwykle niebezpieczne.

Komin powinien działać tak, że ciepłe i lżejsze jednocześnie powietrze z budynku powinno wylatywać na zewnątrz. Często jednak jest odwrotnie. Powodem jest niewystarczająca ilość świeżego powietrza, która dopływa do pomieszczeń. Między innymi wynika to ze szczelnej izolacji zewnętrznej budynku i okien. Z kolei jeśli w mieszkaniu znajdują się urządzenia gazowe, które dodatkowo pobierają powietrze do spalania, jak chociażby podgrzewacze wody lub kuchenki, to owa niezbędna ilość powietrza jeszcze się zmniejsza.

Można zapobiec takiej sytuacji montując w kuchni i w łazience nawiewniki powietrza. Ich zadaniem będzie regulowanie ilości powietrza, jak również jego wilgotność. Ów odwrócony ciąg kominowy można wykryć wkładając do kratki wentylacyjnej kartkę papieru, która powinna się dosłownie ‘przyklei’ do niej.

Dla zmiany ciągu kominowego na poprawny należy zamontować nasady kominowe. Przeciwdziałają one odwracaniu się ciągu kominowego, jak również zabezpieczają przewody kominowe przez działaniem warunków atmosferycznych, jak śnieg czy deszcz.

Nasady kominowe – budowa i działanie

Najważniejszym zadaniem nasad kominowych jest pilnowanie poprawnego kierunku przepływu powietrza, a więc od środka, z mieszkania na zewnątrz. Wykorzystują one energię wiatru i wytwarzają w kominie podciśnienie. Należy je montować przede wszystkim na kominach wentylacyjnych, a także spalinowych i dymnych.

Wyróżnia się między innymi nasady: stałe, które nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego wiatru; samonastawne, które razem ze zmianą kierunku wiatru zmieniają swoje położenie; obrotowe, czyli w formie swoistej turbiny, które napędzane są siłą wiatru, a które posiadają specjalnie ukształtowane łopatki do wyciągania powietrza lub spalin z komina i które najlepiej wykorzystują siłę wiatru. Jednocześnie samonastawne oraz obrotowe nasady kominowe działają tylko, gdy wieje wiatr, więc przy bezwietrznej pogodzie, są one bezcelowe.

Nasady te powinny być wykonane z blach chromoniklowych kwaso- lub żaroodpornych. Przede wszystkim jest to wymagane przy montażu na przewodach dymnych i spalinowych. Z kolei na kominach wentylacyjnych mogą być stosowane nasady z blach ocynkowanych. Wszystkie one muszą mieć aprobatę techniczną i deklarację zgodności produktu z Polską Normą.

 
Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.22 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."